FDI 2016 Poznań, Poland

Odkryj Wielkopolskę

„Tutaj zaczęła się Polska”. 1050 lat temu przyjęcie chrztu przez księcia Polan, Mieszka I, wprowadziło  ziemie położone w zlewiskach Odry, Warty, Wisły i Bugu w krąg chrześcijańskiej Europy, dając podstawy do budowy silnego, nowoczesnego państwa.

Choć, pomimo ogromnego postępu badań archeologicznych, z całą pewnością powiedzieć nie można, czy akt chrztu dokonał się Poznaniu, Gnieźnie, czy na Ostrowie Lednickim  - niezaprzeczalnym faktem jest jego fundamentalne znaczenie w dziejach naszego narodu.

Wprowadzanie chrześcijaństwa na terenach pod panowaniem dynastii Piastów następowało stopniowo, niosąc z sobą postęp cywilizacyjny, otwierając  te ziemie na wpływy kulturowe chrześcijańskiej   Europy, wprowadzając język łaciński , budownictwo kamienne, nowe sposoby uprawy ziemi i hodowli,  poprawiając codzienny byt mieszkańców.

Historia Wielkopolski i fakt, że  na tych ziemiach narodziło się państwo polskie jest źródłem naszej dumy i podstawą określającą nasza tożsamość.

Budując region nowoczesny i konkurencyjny, nie zapominamy o korzeniach i dumnej przeszłości.

W Wielkopolsce nowoczesność spotyka się z tradycją. Znajdziemy tutaj wiele atrakcyjnych miejsc i ciekawych historii - począwszy od tych upamiętniających początek naszego państwa, poprzez pielęgnujące idee pracy organicznej, aż po teraźniejszość, zapisaną solidną pracą i wielkopolską gospodarnością.

Wielkopolska  jest jednym z największych i najprężniej rozwijających się regionów Polski, którego obszar jest porównywalny z Belgią, a liczba ludności przekracza liczbę obywateli niektórych państw członkowskich UE. Obok Poznania, stolicy województwa, ważnymi ośrodkami życia społeczno - gospodarczego są: Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno i Leszno.

Położenie Wielkopolski to duży atut regionu. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, co w połączeniu z rozbudowywaną infrastrukturą, sektorem usług na wysokim poziomie, a także nowoczesnym rolnictwem, sprawia, że Wielkopolska postrzegana jest w Europie jako miejsce atrakcyjne i ciekawe dla potencjalnych inwestorów. 

Jednak Wielkopolska to nie tylko gospodarka. Kultura i nauka równie silnie wpływają na poziom jej rozwoju. Województwo wyróżnia się bogatym dziedzictwem kultury materialnej, a ślady przeszłości można napotkać zarówno w dużych miastach, jak i wsiach.

Przywiązanie do tradycji, pielęgnowanie tożsamości kulturowej są tak samo istotne dla Wielkopolan, jak inwestycje.

Wszechstronna oferta wielkopolskich szkół wyższych przyciąga studentów z innych regionów kraju, jak i z zagranicy sprawiając, że Poznań jest znaczącym ośrodkiem akademickim i wciąż umacnia swoją pozycję. Również walory turystyczne Wielkopolski, są jednym z największych jej atutów. Różnorodność regionu sprawia, że każdy turysta może podziwiać atrakcje województwa w ulubiony przez siebie sposób. Krajobraz morenowych wzgórz i rzek urozmaicony pięknymi jeziorami i bujnymi lasami, zachwyci zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak również spragnionych ciszy i spokoju.

Dlatego zapraszamy do Wielkopolski. Nie tylko w roku 1050 rocznicy chrztu Polski, ale zawsze!

Dane:

Podział administracyjny:

Powierzchnia: 29 826,5 km² (1.I.2016)*

Liczba mieszkańców: 3473,9 tys. (30.V.2016)*

Stopa bezrobocia: 6,5 % (I.2016)*

Polecane strony: https://www.umww.pl/ ; http://www.wotwielkopolska.pl/ ; http://www.gpswielkopolska.pl/ ; http://www.kulturaupodstaw.pl/ ; http://regionwielkopolska.pl/

Collegium_Maius_Poznan   Palac_w_Kobylnikach   Bulwar_nadwarcianski_w_Koninie   WIATRAKI_W_LEDNOGORZE

* źródło: http://poznan.stat.gov.pl/